فروشگاه اینترنتی کتیز گروپ

غذا های مضر برای سگ

متخصصان دامپزشکی لیستی از غذا سگ که برای سگ ها مضر است را تهیه کرده اند مثل همیشه ، اگر شک دارید حیوان خانگی شما یکی از غذاهای زیر را خورده است ، لطفاً مقدار مصرف شده را یادداشت کنید و با دامپزشک و یا کلینیک مخصوص حیوانات تماس بگیرید.

الکل

نوشیدنی های الکلی و محصولات غذایی حاوی الکل می تواند باعث استفراغ ، اسهال ، کاهش هماهنگی ، افسردگی سیستم عصبی مرکزی ، دشواری در تنفس، کما و حتی مرگ شود. به هیچ عنوان نباید به حیوان خانگی الکل بدهید. اگر شک دارید که سگ شما الکل خورده است ، بلافاصله با دامپزشک تماس بگیرید.

غذا های مضر برای سگ

شکلات ، قهوه و کافئین

این محصولات همه حاوی موادی به نام متیل گزانتین هستند که در دانه های کاکائو ، میوه گیاه مورد استفاده برای تهیه قهوه و در مغزهای عصاره ای که در برخی نوشابه ها استفاده می شود وجود دارد. در صورتی که سگ شما از این مواد مصرف کند  ، می تواند باعث استفراغ و اسهال ، نفس نفس زدن ، تشنگی و ادرار بیش از حد ، بیش فعالی ، ریتم غیر طبیعی قلب ، لرزش ، تشنج و حتی مرگ شود. توجه داشته باشید که شکلات تیره از شکلات شیری خطرناک تر است. شکلات سفید کمترین میزان متیل گزانتین را دارد ، در حالی که شکلات پخت حاوی بالاترین سطح است.

غذا های مضر برای سگ

مرکبات

ساقه ها ، برگ ها ، پوست ، میوه و دانه های گیاهان مرکبات حاوی مقادیر مختلفی از اسید سیتریک ، روغنهای اساسی است که در صورت بلعیده شدن قابل توجهی باعث تحریک و حتی ممکن است افسردگی سیستم عصبی مرکزی شود. دوزهای کم ، مانند خوردن میوه ، احتمالاً مشکلی فراتر از ناراحتی جزئی معده ایجاد نمی کند.

روغن نارگیل و نارگیل

اگر مقدار کمی ، نارگیل و محصولات پایه نارگیل بلعیده شود  به سگ شما آسیب جدی نمی رساند. گوشت و شیر نارگیل های تازه حاوی روغن هایی هستند که ممکن است باعث ناراحتی معده ، مدفوع شل یا اسهال شوند.

به همین دلیل ، ما شما را به عدم استفاده از این محصولات توصیه می کنیم . آب نارگیل سرشار از پتاسیم است و نباید به سگ شما داده شود.

انگور و کشمش

اگرچه ماده سمی موجود در انگور و کشمش ناشناخته است ، اما این میوه ها می توانند باعث نارسایی کلیه شوند. تا زمانی که اطلاعات بیشتری در مورد ماده سمی شناخته نشود ، بهتر است از خوردن انگور و کشمش به سگ ها خودداری کنید.

شیر و لبنیات

از آنجا که حیوانات خانگی مقادیر قابل توجهی از لاکتاز (آنزیمی که لاکتوز را در شیر تجزیه می کند) ندارند ، شیر و سایر محصولات لبنی باعث اسهال یا ناراحتی های گوارشی دیگر می شوند.

آجیل

آجیل ها ، از جمله بادام ، اسپند و گردو حاوی مقادیر زیادی روغن و چربی هستند. چربی ها می توانند باعث استفراغ و اسهال و به طور بالقوه پانکراتیت در حیوانات خانگی شوند.

پیاز ، سیر ، پیازچه

این سبزیجات و گیاهان می توانند باعث تحریک دستگاه گوارش شوند و منجر به آسیب سلول های قرمز خون شوند. گرچه گربه ها حساسیت بیشتری دارند ، اما اگر مقدار  زیادی مصرف شود سگ ها نیز در معرض خطر هستند.

 تخم مرغ و استخوان پخته نشده

تخم های خام حاوی آنزیمی به نام آویدین هستند که باعث کاهش جذب بیوتین (یک ویتامین B) می شود که می تواند منجر به مشکلات  پوستی شود. همچنین ممکن است تغذیه با استخوان های خام یک گزینه طبیعی و سالمی به نظر برسد. با این حال ،می تواند برای یک سگ شما  خطرناک باشد ،  تکه ها ی خورد شده استخوان کهمی تواند باعث خفگی ، یا در صورت شکسته شدن استخوان و یا قرار گرفتن در دستگاه هاضمه  سگ شما را در معرض خطر قرار دهد.

 میان وعده نمکی

مقادیر زیادی نمک می تواند تشنگی و ادرار بیش از حد یا حتی مسمومیت با یون سدیم را در سگ ایجاد کند. علایمی که نشان می دهد حیوان خانگی شما بیش از حد غذاهای شور خورده است شامل استفراغ ، اسهال ، افسردگی ، لرزش ، افزایش دمای بدن ، تشنج و حتی مرگ است. به همین علت، ما  به شما توصیه  می کنیم که از خوردن میان وعده های سنگین نمکی مانند چیپس سیب زمینی ، چوب شور و پاپ کورن به سگ خود اجتناب کنید.

غذا های مضر برای سگ

زایلیتول

از زایلیتول به عنوان شیرین کننده در بسیاری از محصولات از جمله آدامس ، آب نبات ، کالاهای پخته شده و خمیر دندان استفاده می شود. در اکثر گونه ها می تواند باعث ترشح انسولین شود که منجر به نارسایی کبدی شود. افزایش انسولین منجر به افت قند خون (کاهش سطح قند) می شود. علائم اولیه مسمومیت شامل استفراغ ، بی حالی و از دست دادن هماهنگی است. علائم می توانند به تشنج پیشرفت کنند. ظرف چند روز افزایش آنزیم های کبدی و نارسایی کبدی مشاهده می شود.

خمیرمایه

خمیر مخمر می تواند بلند شود و باعث تجمع گاز در سیستم هضم حیوان خانگی شما شود. این حالت  می تواند بسیار دردناک باشد و باعث نفخ معده شود . مخمر به عنوان یک محصول جانبی ، اتانول تولید می کند و یک سگ که خمیر نان خام را مصرف می کند می تواند مست شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *